Elenka v ríši HR


„Naša agentúra funguje tak, že uchádzačov na danú pozíciu vyberáme z databázy, alebo zo životopisov, ktoré k nám prídu ako reakcia na zverejnený inzerát. V prvom rade by som chcela povedať, že životopis je naozaj prezentácia človeka a na základe toho, ako je napísaný, selektujeme.
Treba si dať na ňom naozaj záležať. Ceníme si originalitu, samozrejme, nemal by obsahovať gramatické chyby a čo sa týka rozsahu, je dobré zvoliť zlatý stred – ani príliš dlhý, ale rozhodne nie krátky,“ začína svoje rozprávanie sympatická brunetka. V súčasnosti je bežné, že ľudia k svojmu CV prikladajú aj fotografi u. Aký má na to názor Elena? „Ak by mala byť fotka zlá, nekvalitná alebo nelichotivá, tak radšej nie. Ak máte dobrú fotku, ktorou sa vyslovene chcete prezentovať, pokojne ju priložiť môžete, ale nebazírujeme na tom. Skôr ide naozaj o obsah, ktorý by mal byť prispôsobený danej ponuke práce, to znamená nerozposielať ho hromadne na 20 ponúk, ale sústrediť sa na jednu, aby zo životopisu bola cítiť motivácia a záujem o konkrétnu pracovnú ponuku.“ A ako sa správať, keď už vás z agentúry pozvú na pohovor? „Rozdiel medzi personalistkou z agentúry, ako sme my a personalistkou z konkrétnej fi rmy je taký, že my sme tu na to, aby sme človeka na samotný pohovor pripravili. To znamená, že sa s ním stretneme skôr, a teda ho vieme upozorniť na chyby, ktoré robí, a aj mu dopredu povedať, na čo sa má špeciálne pripraviť. Veľmi dôležitá je tiež neverbálna komunikácia, ja osobne si všímam ako prvé
stisk ruky, očný kontakt a celkový prejav. Veľmi pozitívne je, ak má uchádzač dostatok informácií o danej spoločnosti, v ktorej chce pracovať. Ak sa hlási na pozíciu, kde sú na dennej báze potrebné cudzie jazyky, nesmie byť na pohovore zaskočený konverzáciou v danom jazyku. Ak sa hlási na vedúcu pozíciu, mal by počítať s tým, že sa ho budem pýtať na to, ako by reagoval v rôznych modelových situáciách,“ vysvetľuje personalistka. A ako ísť na pohovor upravená? „Upravená treba byť, ale nie príliš. Ženy by si mali odpustiť výrazný parfum, minisukne či výrazný mejkap – v tomto smere je menej viac,“ dodáva mladá personalistka.


Text: Alexandra König
Foto: Katarína Kincelová
Produkcia: Petra Hegerová
Pošlite CV